Επιλέξτε τη γλώσσα σας

Έρευνα απορρόφησης αποφοίτων ακαδημαϊκού έτους 2016-2017

Με αφορμή τη συμπλήρωση 60 χρόνων από την ίδρυση του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (1960-2020) διεξήχθη έρευνα μεταξύ των αποφοίτων του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017 με σκοπό την καταγραφή στοιχείων που αφορούν την επαγγελματική κατάστασή τους.

Η έρευνα ήταν ποσοτική με ατομικές συνεντεύξεις μέσω τηλεφωνικών κλήσεων και με χρήση δομημένου ερωτηματολογίου και πραγματοποιήθηκε στο χρονικό διάστημα 1/11 - 15/11/2020.

Σε σύνολο 89 αποφοίτων απάντησαν οι 79, δηλαδή ποσοστό 89%.

Η έρευνα έδειξε ότι:

• Το ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων στην αγορά εργασίας είναι μεγάλο (75%) και ότι οι απόφοιτοι είναι ικανοποιημένοι/ες από την εργασία τους (83%).
  • Το 81% εξ αυτών εργάζεται στην Ελλάδα και το 19% στο εξωτερικό, ενώ το 47% συνεχίζει τις σπουδές του παράλληλα με την εργασία τους, εκ των οποίων το 78% στην Ελλάδα και το 22% στο εξωτερικό.
  • Από τους/τις αποφοίτους που δεν εργάζονται, το 42% συνεχίζει τις σπουδές του, εκ των οποίων το 75% στην Ελλάδα και το 25% στη Γερμανία.
  • Η πλειοψηφία των απασχολούμενων (55%) εργάζεται στην εκπαίδευση (ιδιωτική: 47% - δημόσια: 8%), ενώ ένα ποσοστό 45% σε άλλα επαγγέλματα συναφή με τις σπουδές τους.
  • Το 43% των αποφοίτων βρήκε εργασία αμέσως μετά την αποφοίτηση, ενώ το 30% εργαζόταν ήδη κατά τη διάρκεια των σπουδών του.
  • Η συντριπτική πλειοψηφία (83%) δήλωσε ότι η καλή γνώση της γερμανικής γλώσσας και του γερμανικού πολιτισμού έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξεύρεση εργασίας, ενώ το ίδιο ποσοστό δηλώνει από πολύ έως απολύτως ικανοποιημένο με το αντικείμενο εργασίας του.
  • Το αντικείμενο της εργασίας τους ανταποκρίνεται στις προσδοκίες που είχαν οι απόφοιτοι κατά τη διάρκεια των σπουδών τους σε ποσοστό 62% και στην εκπαίδευσή τους σε ποσοστό 76%.

Από τα παραπάνω μπορούν να συναχθούν κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Κατ’ αρχήν, παρά την οικονομική κρίση που βιώνει η χώρα, οι απόφοιτοι του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας φαίνεται να έχουν σημαντική απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, ο οποίος παρότι έχει πληγεί περισσότερο από την κρίση συνεχίζει να απορροφά τους/τις απόφοιτους του Τμήματος. Η αναλογία των εργαζομένων στην Ελλάδα και το εξωτερικό είναι 8 προς 2, γεγονός που σημαίνει ότι η σημαντική πλειοψηφία παραμένει στην Ελλάδα σε ένα διάστημα που οι νέοι και οι νέες της χώρας μεταναστεύουν μαζικά στο εξωτερικό. Τέλος, οι απόφοιτοι του Τμήματος εργάζονται στο αντικείμενο των σπουδών τους στη συντριπτική τους πλειοψηφία και είναι ικανοποιημένοι και ικανοποιημένες τόσο με την εργασία τους όσο και με τα προσόντα που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Μπορείτε να δείτε τα αναλυτικότερα στοιχεία της έρευνας εδώ.

Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Tηλ. 2310 991384, 2310 995237, 2310 995241, email: info@del.auth.gr
Ταχυδρομική διεύθυνση του Τμήματος:
Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας, Τ.Θ. 82
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Τ.Κ. 54124, Θεσσαλονίκη